Klubbmästerskap - Anmälda hundar

2017 års mästerskap arrangeras i samarbete med Bergslagens ÄK. Tävlingscentrum blir Säfsen.

  • Klubbmästerskap 1 oktober, samling kvällen innan för provrutor och gemesam middag med ungdomsmästerskapet.

Dragningslista till klubbmästerskapet

Start nr Nr Hund Titel Ägare/Förare Postort
1 101 Tjärnbackens Emser SEJ(lö)CH Mattias & Hanna Elversson 821 91 BOLLNÄS
2 129 Älgoxens Azzie SEJ(lö)CH, SEVCH Roger Modén 683 34 HAGFORS
3 127 Nyboåsens Bjarne SEJ(lö)CH Pär Olsson 790 91 IDRE
4 155 Bliskogens Birk SEJ(lö)CH Rolf Liikamaa KORPILOMBOLO
5 133 Mörka Skogs J II Assar SEJ(lö)CH, SEUCH Klas Staffas 790 25 LINGHED
6 128 Kvannildalens Rocken Roll SEJ(lö)CH, SEUCH, NOUCH John Eliasson 820 46 RAMSJÖ
7 120 Athukens W-N Wilhelm SEJ(lö)CH, FI JCH John Högström 833 48 HAMMERDAL
8 143 Hänsjöns Xantie SEJ(lö)CH Mats Björn 685 93 TORSBY
9 151 Ängabäckens Ecco SEJ(lö)CH Tommy Åberg 822 92 GALVEN
1 res 149 Krutabackens Barras SEJ(lö)CH Axel Nilimaa 820 10 ARBRÅ
2 res 112 Älgskallets Oryx SEJ(lö)CH, SEUCH Fredrik Andersson 686 91 SUNNE
3 res 138 Flottsjöbergets Calla SEJ(lö)CH Michael Larsson 816 95 ÅMOTSBRUK
4 res 106 Jetro SEJ(lö)CH Johan Persson 783 90 SÄTER
5 res 110 Tendenz Ajko SEJ(lö)CH Bo Bäckman 794 90 ORSA
6 res 118 Jämtmyrens Hoff SEJ(lö)CH, FI JCH Per-Erik Ek 872 92 KRAMFORS
7 res 103 Vajsjölandets Mio SEJ(lö)CH Mikael Wallén 830 01 HALLEN
8 res 147 Ballras Errol SEJ(lö)CH Christer Fagerhov 826 60 SÖDERHAMN
9 res 114 Aspuddens Bixi SEJ(lö)CH Johan Gustafsson 668 30 ED
10 res 107 Kougstabackens Molly SEJ(lö)CH Johnas Johnsson 818 42 FORSBACKA
  148 Tetig Bill SEJ(lö)CH Stefan Yrjas 612 92 FINSPÅNG
  117 Dammossens Backo SEJ(lö)CH Anders Karlsson 833 35 STRÖMSUND
  111 Dundermyrens Zeb SEJ(lö)CH Johan Börjesson 452 93 STRÖMSTAD
  150 Viagras Adak SEJ(lö)CH Mats-Åke Renström 790 23 SVÄRDSJÖ
  156 Näsjämtens Attack SEJ(lö)CH Jim Danielsson 919 32 ÅSELE
  105 Karhuhaukun Zebb SEJ(lö)CH Johan Persson 783 90 SÄTER
  113 Älgstötens Arja SEJ(lö)CH Fredrik Eriksen 840 12 FRÄNSTA
  136 Lönjedalens Qvitt SEJ(lö)CH Bo Andersson 796 90 ÄLVDALEN
  140 Hänsjöns Azzi Nord JCH Mats Björn 685 93 TORSBY
  152 Pystytuulen Päivi SEJ(lö)CH Emil Engberg 820 40 JÄRVSÖ
  104 Renkirannan Zorro SEJ(lö)CH Johan Persson 783 90 SÄTER
  125 Kougstabackens Jukka SEJ(lö)CH, SEUCH Klas Johansson 783 90 SÄTER
  108 Sörombäckens Guss SEJ(lö)CH, FI JCH Jörgen Invall 952 72 SANGIS
  115 Ballras Sixten SEJ(lö)CH Fredrik Jansson 770 13 GRANGÄRDE
  145 Maltaforsens Cimmi SEJ(lö)CH, SEUCH Gunter Heidkamp 683 91 HAGFORS
  109 Åskbergets Hirvo SEJ(lö)CH Bo Bäckman 794 90 ORSA
  134 Kougstabackens Nelson SEJ(lö)CH, FIJCH Philip Engström 880 40 RAMSELE
  116 Bösslinges Dacke SEJ(lö)CH Stefan Matsson 796 91 ÄLVDALEN
  126 Piekon Rocco SEJ(lö)CH Niklas Johansson 783 90 SÄTER
  122 Bösslinges Bodil SEJ(lö)CH Torsten Kohnert 923 97 SLUSSFORS
  141 Hänsjöns Kiwi Nord JCH Mats Björn 685 93 TORSBY
  131 Bösslinges Cilva SEJ(lö)CH Ingemar Sjöberg 792 92 MORA
  123 Nymeråsens Amos SEJ(lö)CH Peter Persson 712 32 HÄLLEFORS
  119 Sörbyåsens Cleo SEJ(lö)CH Per Larsson 782 91 MALUNG
  102 Strömvallens Sixten SEJ(lö)CH Mikael Wallén 830 01 HALLEN
  137 Åskbergets Focus SEJ(lö)CH Ingemar Ångman 744 95 VITTINGE
  132 Ami SEJ(lö)CH Stefan Johansson 668 93 ED
  121 Högviltets Ludvig SEJ(lö)CH John Högström 833 48 HAMMERDAL
  130 Sörombäckens Gry SEJ(lö)CH, NOJ(lö)CH, SEUCH, SEVCH Roger Modén 683 34 HAGFORS
  135 Hänsjöns Qross SEJ(lö)CH, SEUCH, FIJCH Philip Engström 880 40 RAMSELE
  139 Hänsjöns Tezzi SEJ(lö)CH Mats Björn 685 93 TORSBY
  144 Bellman SEJ(lö)CH Björn Berglund 827 31 LJUSDAL
  154 Zorro SEJ(lö)CH, SEUCH Conny Bingebo 916 93 BJURHOLM
  146 Raikukorven Wilda SEJ(lö)CH, FIJCH Lars Skerved 732 97 ARBOGA
  124 Vanådalens Fixa SEJ(lö)CH, SEUCH Arne Andersson  671 93 ARVIKA
  153 Åskbergets Jarro SEJ(lö)CH, FIJCH Stefan Persson 826 94 NORRALA
  142 Hänsjöns Qvinnzie SEJ(lö)CH Mats Björn 685 93 TORSBY
           
           
           
           
           
           
Start nr Norge       
1 302 Bruavollens Ajax NOJ(lö)CH, NUCH Petter Broen Budalen NORGE
1 res 304 Badsjöbekkens Ajax SEJ(lö)CH, NOJ(lö)CH, SEUCH, NOUCH Patrick Gustavsen Nybergssund
2 res 301 Elgstöas Grey SEJ(lö)CH, NOJ(lö)CH, SEUCH Martin Kjeldstad Slettås, NORGE
3 res 305 Eräansion Robin SEJ(lö)CH, NOJ(lö)CH, SEUCH, NOUCH Eivind Haugseth Rendalen
4 res 303 Bleikenlias Shakira SEJ(lö)CH, NOJ(lö)CH Patrick Gustavsen Nybergssund

Bakgrund

Svenska Jämthundklubbens Mästerskap (jaktprov) startade första gången 2001 och ungdomsmästerskapet 2005. Tanken med mästerskapen är att medlemmarna skall kunna träffas och ha trevligt tillsammans.Klubbens satsning på ungdomsmästerskap är ett sätt för våra ungdomar att visa upp sina hundar, då det ibland kan vara svårt för ungdomarna att få en chans! Sedan är det en stor merit att bli mästare inom klubben, då det krävs att hunden är jaktchampion på (stora) mästerskapet och jaktprovsmeriterad på ungdomsmästerskapet hunden skall också vara HD fri. Vi har ju 2 platser till Finland och 2 platser till Norge på (stora) mästerskapet och det är alltid trevligt att träffa våra grannar vid detta tillfälle.

Jämthundklubben vill rikta ett tack till de olika lokalklubbar som ställer upp med domare, vägvisare och provmarker, utan denna organisation är det svårt att ordna sådana stora mästerskap. Vi behöver ju 13 domare till (stora) mästerskapet och 10 domare till ungdomsmästerskapet. Med dessa ord så hoppas jag att vi ses i höst eller kommande år på klubbens olika aktiviteter!

Ordf. Jaktprovskommittén